Lehimli Esanjör Nedir?

Lehimli Esanjör Nedir?

Lehimli Eşanjör Modelleri ile Mükemmel Sızdırmazlık

Isıtma ve soğutma ünitelerinde kullanılan lehimli eşanjörler, genellikle sızdırmazlığın önemli olduğu alanlarda kullanılır. Endüstrinin birçok kolunda güvenle kullanılan eşanjör seçenekleri, çok yüksek sıcaklıkların oluştuğu alanlarda da işlevselliklerinden ödün vermeden çalışırlar. Isıtma ve soğutma ünitelerinde farklı prensiplerde çalışan eşanjörler soğutma bünyelerinde konderser ve evaporatör olarak, ısıtma ünitelerinde ise ani ısıtıcı olarak görev alırlar. Kullanıldıkları alanlarda cihazların sorunsuz ve uzun süreli olarak çalışmasına imkan tanıyan sistemler, son derece uygun maliyetli ve ergonomiktir. Klasik eşanjörlerden farklı olarak belirli bir amaç için kullanılan seçenekler kompakt bir tasarıma sahiptir. Az yer kaplayan özellikleri sayesinde endüstrinin birçok kolunda kullanılabilirler.

Lehimli Eşanjörler Farklı Noktalara Odaklanabilir

Kullanılacak plaka türüne göre farklı işlevlere sahip olan lehimli eşanjör modelleri ısı transferinin geniş bir aralıkta yapılması, düşük basınç kaybı ve yüksek verimli ısı transferine olanak sağlar. Sıcaklığa, korozyona ve basınca karşı oldukça dayanıklı olan modeller, hareketli bağlantıları az olduğu için standart eşanjör tiplerine göre daha verimli bir şekilde kullanılabilir. Kaynaklı eşanjör olarak da adlandırılan lehimli tipler iç tasarımları sayesinde akışta türbülans oluşmasına yardımcı olurlar. Bu özellikleri ile tortu birkiminin azalması da sağlanır. Bu özellik, eşanjörlerin bakım maliyetlerinin düşmesine yardımcı olur. Uzun yıllar boyunca, ilk günkü işlevselliği ile kullanılabilen modeller, ısıtma ve havalandırma işlevleri göz önünde bulundurularak tasarlandığı için gereksinimlere tam olarak yanıt verir. Farklı plakalar ile dizayn edilebilme özelliğine sahip olan eşanjör modelleri, ısı transfer özellikleri bakımından farklılaşan plakalar sayesinde ergonomisini sürekli kılar.

Korozyona Karşı Dirençli Kaynaklı Eşanjörler

Plakaların eşanjör üzerinde lehimlendiği kaynaklı modellerde sıcaklık ve basınca karşı oldukça dayanıklı bir yapı oluşur. Bağlantıların ve kapasitenin özel uygulamalar için talebe göre şekillenebileceği eşanjör modelleri, kompakt bir dizayna sahip olduğu için aynı zamanda az yer kaplar. Isıtma, soğutma ve havalandırma işlemleri başta olmak üzere endüstrinin çeşitli alanlarında kullanılan eşanjörler sıvı-sıvı, sıvı-gaz, sıvı-soğutucu gaz uygulamalarında kullanılır. Standart eşanjör modellerine oranla onlarca kat daha verimli olan seçenekler hafiflik bakımından da avantajlıdır.

Hemen Ara!